Dzisiaj jest środa, 20.09.2017, godzina: 18:27,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu

CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Pod koniec lat 90 rozpoczęto działania, zmierzające do skreślenia tego obiektu z rejestru zabytków. Po prawie dziesięciu latach walki o uratowanie tej niezwykłej atrakcji, w czerwcu 2007 roku Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, wspólna instytucja kultury Województwa Śląskiego i Gminy Miejskiej Zabrze [na prawach powiatu, by nikt nie myślał, że to nadal wieś, miastem Zabrze jest od 1922 roku] przyjmuje turystów.

Kopalnia „Guido” znajduje się prawie w samym centrum Zabrza, tuż przy ul 3. Maja. Wszystkim przejeżdżającym tą ulicą od razu rzuca się w oczy błękitny szyb, o nazwie „Kolejowy”, a obok nowoczesny kompleks muzealny z górniczymi maszynami w otaczającym go parku. Turyści na parę godzin zamieniają się w górników. Dostają hełmy, lampy górnicze, pochłaniacze... Zwiedzanie części podziemnych rozpoczyna się każdorazowo zjazdem autentyczną klatką górniczą szybem „Kolejowym”. Każdy z poziomów charakteryzuje się odmiennym typem ekspozycji. Na poziomie -170 zapoznać się można m.in. z historią górnictwa na Śląsku, z historią kopalni, metodami wydobycia węgla z przełomu XIX i XX wieku, różnymi typami obudów, zobaczyć niewielką kolekcję geologiczną oraz trzy oryginalne, podziemne stajnie, w których trzymane były, wykorzystywane dawnej do pracy w kopalni, konie. Na tym poziomie znajduje się też kaplica.

Poziom - 320 posiada już zupełnie inny charakter – prezentowany jest tu rozwój technik górniczych od roku 1920 do czasów współczesnych. Zobaczyć tu można prawdziwą ścianę wydobywczą, wyposażoną w nowoczesny kombajn ścianowy i obudowę zmechanizowaną. Te gigantyczne urządzenia , uruchamiane przez przewodnika wywołują niezwykłe wrażenie.

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” od roku 1987 znajduje się w rejestrze zabytków.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”

41-800 Zabrze, ul. 3 Maja 93

tel/fax: +48 32 271 40 77

e-mail: rezerwacje@kopalniaguido.pl

www.kopalniaguido.pl

 POŁOŻENIE, DOJAZD

Zabrze, województwo śląskie

Kopalnia mieści się przy ul. 3 Maja 93, w odległości około 2 km od centrum miasta, i 3 km od zjazdu z autostrady A 4 w kierunku Zabrza. Dojazd z centrum miasta autobusami linii 23, 47, 111, 198, 199 oraz linią tramwajową nr 3 - przystanek „Zabrze Skansen Guido”.

Na terenie kopalni znajduje się bezpłatny parking dla samochodów osobowych oraz autokarów.

DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Trasa jest czynna od wtorku do niedzieli, w następujących godzinach:

wtorek w godz. od 9:00 do 14:00

środa – niedziela w godz. 9:00 do 20:00

Konieczna wcześniejsza rezerwacja grup oraz osób indywidualnych pod numerem telefonu:

[032] 271 40 77 w godzinach:

poniedziałek – niedziela od 8:30 do 21:00

Trasa na poziomie –170 m. [czas zwiedzania – ok. 1 godziny] dostępna jest bez ograniczeń wiekowych.

Trasa na poziomie – 320 m. o długości ok. 2 km. posiada większy stopień trudności, przeznaczona jest dla osób powyżej 7 rokużycia. Czas zwiedzania ok. 2 godzin.

Temperatura wewnątrz od ok. +10 do +14oC .

Wilgotność ok. 80 - 90%.

Trasa jest oświetlona elektrycznie.

Trasa dostępna dla niepełnosprawnych – tylko poziom -170 m.

Zwiedzanie z przewodnikiem.

Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.

Turyści przed zjazdem pod ziemię otrzymują fartuchy ochronne, kaski oraz pochłaniacze.


Powrót do "Kopalnie"

 

Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.