Dzisiaj jest środa, 20.09.2017, godzina: 18:30,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat

CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej.

Odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię 78,5 ha, szerokość od 20 do 200 m i długość 4,5 km. Skupia ono na swoim obszarze ponad 4 tysiące kopalń, z których największe mają głębokość 9 m, a powierzchnia poszczególnych podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Kopalnie funkcjonowały przez znaczną część neolitu i we wczesnej epoce brązu (ok. 3900 do 1600 p.n.e.). Wytwarzane tutaj gładzone siekiery z krzemienia pasiastego rozprowadzano wśród odbiorców zamieszkujących znaczną część Europy Środkowej, nawet w promieniu 600 km od Krzemionek.

Ze względu na swoją wyjątkowość i walory naukowe teren kopalń jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą oraz posiada status Pomnika Historii. Pradziejowe kopalnie krzemienia w Krzemionkach pretendują także do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obecnie największą atrakcją turystyczną Krzemionek jest trasa podziemna o długości prawie 500 m prezentująca wyrobiska neolitycznych kopalń. W pawilonach ekspozycyjnych obejrzeć można rekonstrukcję obozowiska górników i pracowni krzemieniarskiej oraz zadaszonego szybu sprzed 5 tysięcy lat. Ponadto dla zwiedzających udostępniona jest zrekonstruowana wioska neolityczna oraz dwa grobowce megalityczne.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” to oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

27-400 Ostrowiec Św., ul. Świętokrzyska 37

tel. +48 41 330 45 50

e-mail: sekretariat@krzemionki.info

www.krzemionki.info 

Informacja i rezerwacja: tel. 41 330 45 50 lub 669 970 499

 

 POŁOŻENIE, DOJAZD

Sudół 135a koło Ostrowca Świętokrzyskiego, województwo świętokrzyskie

Rezerwat archeologiczny znajduje się 8 km na północny – wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Dojazd z Ostrowca autobusem miejskim nr 10 lub PKS (kierunek Bałtów, Solec n/Wisłą).

Własnym samochodem drogą nr 754 [Ostrowiec Św. – Solec n/Wisłą]

DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Wejścia dla turystów indywidualnych od 1 maja do 30 września w godz. 9:00-19:00, w weekend od 11:00 do 19:00.

Poza sezonem XI - III codziennie w godz. od 8:00 do 16:00 oraz IV i X codziennie w godz. 9:00 - 17:00

Ostatnie wejście do podziemnej galerii turystycznej odbywa się godzinę przed zamknięciem muzeum.

Długość trasy - ok. 500 m.

Czas zwiedzania obiektów podziemnych i naziemnych ok. 1,5 godz.

Temperatura wewnątrz od ok. +6°C do +9°C

Wilgotność ok. 90%.

Trasa jest oświetlona elektrycznie.

Zwiedzanie z przewodnikiem.

Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.

Ze względu na duże zainteresowanie, dla grup turystycznych wymagana jest rezerwacja.


Powrót do "Kopalnie"

Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.