Dzisiaj jest środa, 20.09.2017, godzina: 18:28,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Groty Nagórzyckie

Groty Nagorzyckie

CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego, są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Największe wyrobisko zwane "salą królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Każda komora nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska. Rabunkowa, chaotyczna eksploatacja spowodowała zawalenia się jednej z komór. W katastrofie tej zginął mieszkaniec Nagórzyc. Spowodowało to wydanie przez władze carskie zakazu eksploatacji piasku. Od tego czasu Groty Nagórzyckie stały się lokalną atrakcją turystyczną. Przez wiele lat zapomniane, straszyły stertami śmieci. Zainteresowanie gospodarzy miasta spowodowało uruchomienie, przy wsparciu Unii Europejskiej, procesu inwestycyjnego, który pozwoli udostępnić ten ciekawy obiekt szerokim rzeszom turystów.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Miejskie Centrum Kultury

 w Tomaszowie Mazowieckim     

ul. Plac Kościuszki 18, 97-200 Tomaszów Mazowiecki

tel. +48 44 712 23 69

info@skansenpilicy.pl

www.skansenpilicy.pl

Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie”

ul. Pod Grotami 2/6      97-200 Tomaszów Mazowiecki

tel. +48 44 723 00 03  lub  tel. kom. 723 585 656

groty@skansenpilicy.pl

www.groty.skansenpilicy.pl

POŁOŻENIE, DOJAZD

Tomaszów Mazowiecki ul. Pod Grotami, gm. Tomaszów Mazowiecki, powiat tomaszowski, województwo łódzkie. Dojazd do wyrobiska z drogi K8 w kierunku Centrum od strony Centrum Miasta drogą powiatową nr 4327 E w kierunku Zalew Sulejowski oraz miejscowości Borki - zgodnie z aktualnym oznakowaniem i systemem informacji miejskiej. Do wyrobiska można także dostać się autobusami komunikacji miejskiej – linia nr 2 z Placu Kościuszki oraz asfaltową ścieżką rowerową.

GPS N 510 29’ 56,5’’ E 190 59’ 42,7’’

DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW

Obiekt można zwiedzać:

Od 1 kwietnia do 31 października od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00

Od 1 listopada do 31 marca od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00, natomiast w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 16.00

Długość trasy - ok. 160 m.

Czas zwiedzania ok. 30 minut

Temperatura wewnątrz ok.  +8,0oC - +10,0ºC .

Wilgotność ok. 80% - 90 %.

Trasa jest oświetlona elektrycznie.

Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zwiedzanie z przewodnikiem w grupach do 25 osób.

Dla grup zorganizowanych obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

 


Powrót do "Kopalnie"


Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.