Dzisiaj jest poniedziałek, 24.04.2017, godzina: 05:23,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Kopalnia Podgórze

CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Kopalnia „Podgórze” w Kowarach to druga co do wielkości kopalnia uranu w Polsce. Usytuowana w niej trasa turystyczna przebiega przez sztolnię 19a. To jeden z najciekawszych i najładniejszych obiektów na terenie Kowar, powstał w latach 1949–1956 jako jedno z głównych wyrobisk kopalni „Podgórze”. Eksploatacja złóż trwała tu, aż do 1958 roku, natomiast w latach 1974-1989 mieściło się jedyne w Polsce i czwarte na świecie Inhalatorium Radonowe, w którym kuracjusze uzdrowiska w Cieplicach mogli korzystać z podziemnych kuracji gazem szlachetnym radonem.

Trasa w niej usytuowana w pierwszym etapie uruchomienia liczy około 1600 metrów. Zwiedzając podziemia poznają Państwo pasjonującą historię górnictwa w Kowarach, od wydobycia kruszców: kamieni półszlachetnych, srebra, ołowiu, rud żelaza, po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Nasi przewodnicy przybliżą Państwu specyfikę pracy górników oraz techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu. Nasze podziemia to miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych pozwolą Państwu przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u. Sięgamy do tradycji, faktów z przeszłości i opowieści naszych dziadków.


ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

F.H.U. " Urania" Maria Cybulska

ul. Wojska Polskiego 12A, 58-530 Kowary

tel. 537473982

email: kopalniapodgorze@gmail.com

www.kopalniapodgorze.pl

POŁOŻENIE, DOJAZD

Kowary, pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie
Kowary położone są przy następujących szlakach: Droga nr 366: Piechowice – Kowary Droga nr 367: Jelenia Góra – Wałbrzych 7 km od Karpacza.
Współrzędne geograficzne: 50.758763, 15.840162.


DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia PODGÓRZE  jest obecnie w trakcie reorganizacji.

Wizytę proszę poprzedzić kontaktem z Organizatorem Zwiedzania.

Długość trasy: około 1600 m. Czas zwiedzania: ok. 1 h. Temperatura pod ziemią: 9°C. Wilgotność: 94%.

Trasa zwiedzana jest z latarkami.

Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zwiedzanie trasy podziemnej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem w grupach do 30 osób.

Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsza odzież latem.

Grupy zorganizowanie prosimy zgłaszać z minimum jednodniowym wyprzedzeniem. Zapewniamy przewodników z językiem angielskim, niemieckim.

Trasa jest całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego.

 

Powrót do "Kopalnie"

Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.