Dzisiaj jest środa, 20.09.2017, godzina: 18:30,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Lubelska Trasa Podziemna


CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Trasa podziemna biegnąca pod Starym Miastem stanowi zespół XVI i XVII wiecznych piwnic prowadzących do lochów Trybunału Koronnego przez Rynek, ulicami Złotą i Archidiakońską, aż do Placu po Farze. W salach na całej długości trasy rozstawione są makiety obrazujące najważniejsze okresy rozwoju Lublina - od czasów plemiennych, przez XIV wieczne miasto otoczone murami, do ok. 1670 roku. Przejście przez lochy ma wprowadzić nas w otchłań prawie 1000 - letniej historii Lublina. Makiety pozwalają na łatwiejsze zrozumienie logiki powstania i rozwoju miasta. W podziemiach znajdują się także dwie makiety przedstawiające dawne panoramy miasta: najstarszy widok Lublina z XVI w. i najbardziej znany widok z pierwszej połowy wieku XVII. Punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem,  ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719). Wizualizacja została stworzona na podstawie obrazu znajdujacego się w kościele ojców dominikanów (będącego pamiątką owego pożaru) i archiwalnych źródeł pisanych. Dodatkową atrakcją podziemi są poniedziałkowe inscenizacje. Lubelska Trasa Podziemna łączy dwa ważne dla Lublina miejsca: zaczyna się w dawnym ratuszu, czyli w centrum władzy świeckiej a kończy przy pozostałościach kościoła św. Michała Archanioła, skupiającego dawniej życie religijne miasta.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Ośrodek ,,Brama Grodzka - Teatr NN"

ul. Grodzka 21, 20-112 Lublin

tel. 81 534 65 70

e-mail: podziemia@tnn.lublin.pl

www.podziemia.teatrnn.pl

Informacja i rezerwacja:

tel. +48 81 534 65 70

POŁOŻENIE,  DOJAZD

Lublin, województwo lubelskie, Rynek 1, 20-112 Lublin. Dojazd drogą E373 od Chełma na zachód, od Warszawy na południowy - wschód, E372 od Zamościa na północny - zachód. Wejście do trasy: boczne  wejście do Trybunału Koronnego. Centrum Rynku.

GPS N 510 14’ 52,06’’ E 220 34’ 04,43’’

DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW

Długość trasy - ok. 300 m.

Czas zwiedzania - ok. 40 min.

Temperatura wewnątrz waha się od +7 do 12 oC.

Wilgotność ok. 70-75%.

Trasa jest oświetlona elektrycznie

Dla osób niepełnosprawnych trasa niedostępna.

UWAGA!

Trasa dosępna dla dzieci powyżej 4 lat

Konieczność wcześniejszej rezerwacji telefonicznej grup, dla turystów indywidualnych jest ona zalecana.

Wskazane cieplejsze okrycie latem.

Istnieje możliwość zwiedzania wieczornego.Powrót do "Piwnice i Składy"
Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.