Dzisiaj jest środa, 20.09.2017, godzina: 18:25,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Kopalnie

ZABYTKOWA  KOPALNIA  SREBRA 

W  TARNOWSKICH  GÓRACH

położenie: Tarnowskie Góry, woj. śląskie Wyrobiska górnicze po dawnych kopalniach rud ołowiu i srebra z XVI-XIX w. Trasa turystyczna na głębokości 40 m i długości 1700 m, w tym przepływ łodziami na odcinku 270 m. Zabytkowa Kopalnia Srebra, obok Sztolni "Czarnego Pstrąga", jest częścią rozległego, zabytkowego kompleksu obiektu: TARNOGÓRSKIE KOPALNIE KRUSZCÓW.


SZTOLNIA  "CZARNEGO  PSTRĄGA"

W  TARNOWSKICH  GÓRACH

położenie: Tarnowskie Góry, woj. śląskie Wyrobiska górnicze powstałe w latach 1821-1834. Fragment najdłuższej, drążonej w skale dolomitowej sztolni odwadniającej rejonów górniczych; Bobrowniki Śl. i Sucha Góra. Przepływ łodziami odcinka 600 m na głębokości około 25 m pod ziemią. Sztolnia "Czarnego Pstrąga", obok Zabytkowej Kopalni Srebra, jest częścią rozległego, zabytkowego kompleksu obiektu: TARNOGÓRSKIE KOPALNIE KRUSZCÓW.


SZTOLNIA  "KRÓLOWA  LUIZA"  W  ZABRZU

położenie: Zabrze, woj. śląskie Skansen istnieje na terenie kopalni, powstałej w 1791 r. i obejmuje budynki, urządzenia z II poł. XIX w. i pocz. XX w. oraz podziemne wyrobiska z pocz. XIX w., współczesne chodniki i ściany wydobywcze.


KOPALNIA  SOLI  "KŁODAWA"  S.A.

położenie: Kłodawa, pow. kolski, woj. wielkopolskie Historia Kłodawy sięga 2000 lat p.n.e., świadczą o tym wykopane na jej terenie grobowce i kurhany. Jest miastem, które może poszczycić się prawami miejskimi od prawie 600 lat. Szybko rozwijające się miasto upadło wraz z najazdem w czasie potopu szwedzkiego, który zdziesiątkował mieszkańców.


KOPALNIA  ĆWICZEBNA  „SZTYGARKA”

W  DĄBROWIE  GÓRNICZEJ

położenie: Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie Adaptowana do celów turystycznych trasa po zamkniętej Kopalni Ćwiczebnej o długości około 400 m, przy różnicy poziomów 14 m. Trasa prowadzi sztolnią oraz upadową i chodnikiem nadścianowym wraz z wnękami.


KOPALNIA  PODGÓRZE

położenie: Kowary, pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie Kowarskie Kopalnie są nowo powstałą podziemną trasą turystyczną, aktualnie w trakcie reorganizacji. Wizytę proszę poprzedzić kontaktem z Organizatorem Zwiedzania.


KOPALNIA  "LICZYRZEPA"  - SZTOLNIE  KOWARY

położenie: Kowary, pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie Pozostałość kilkuset lat eksploatacji rud żelaza, a od lat dwudziestych XX wieku rud uranu. Turystycznie udostępniono sztolnię poszukiwawczo-badawczą nr 9 kopalni rud uranu, która od początku lat 90-tych była sztolnią ćwiczebną Politechniki Wrocławskiej.


ZABYTKOWA  KOPALNIA  WĘGLA  KAMIENNEGO 

"GUIDO"  W  ZABRZU

położenie: Zabrze, woj. śląskie. Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckla von Donnersmarcka, i od jego imienia wzięła swoją nazwę. W latach 60 XX wieku została przekształcona w Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego „M-300”, a od 1982 roku kopalnia stała się oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.


MUZEUM  ARCHEOLOGICZNE  I  REZERWAT 

"KRZEMIONKI" W  OSTROWCU  ŚWIĘTOKRZYSKIM

położenie: Sudół 135a, Ostrowiec Świętokrzyski, woj. świętokrzyskie. Tereny położone na północ od Gór Świętokrzyskich to swoiste zagłębie górnicze, w którym w epoce kamienia i we wczesnym okresie epoki brązu wydobywano krzemień do wyrobu narzędzi i broni.


Groty GROTY  NAGÓRZYCKIE

położenie: Tomaszów Mazowiecki ul. Pod Grotami, gm. Tomaszów Mazowiecki, województwo łódzkie. Sztuczne wyrobiska są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku.

 


Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.