Dzisiaj jest środa, 20.09.2017, godzina: 18:28,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Trasa długości 1 700 m, w tym podziemny przepływ łodziami na odcinku 270 m. Do podziemi zjeżdża się górniczym wyciągiem szybowym na głębokość 40,5 m. Trasę turystyczną stanowi ciąg wyrobisk komorowych i korytarzowych wyznaczony trzema skrajnie usytuowanymi szybami: "Anioł", "Szczęść Boże" i "Żmija". Przodki górnicze z XVI-XIX w., stanowiska pracy ówczesnych gwarków, ich narzędzia, różnorodność podziemnej przestrzeni, ukształtowane przez człowieka i przyrodę w postaci resztek naturalnie zalegającej srebronośnej galeny, nacieków wapiennych, zjawisk krasowych i podziemnych zbiorników wody oraz przepływ łodziami chodnikiem odwadniającym długości 270 m to niezwykła przygoda. W kopalni panuje przyjemny chłód o stałej temperaturze +10oC. Na powierzchni do dyspozycji zwiedzających jest Muzeum Górnictwa, Skansen Maszyn Parowych, Restauracja "Nad Aniołem", sala kinowo-konferencyjna, stoisko z minerałami i pamiątkami oraz parking. Zabytkową Kopalnię Srebra udostępniono do zwiedzania w 1976 roku. Zabytkowa Kopalnia Srebra, obok Sztolni "Czarnego Pstrąga", jest częścią rozległego, zabytkowego kompleksu obiektu: TARNOGÓRSKIE KOPALNIE KRUSZCÓW.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

42-600 Tarnowskie Góry, ul. Gliwicka 2,

tel./fax. +48 32 285 49 96

e-mail: smzt@kopalniasrebra.pl

www.kopalniasrebra.pl

POŁOŻENIE, DOJAZD

Obiekt znajduje się w Tarnowskich Górach przy ul. Szczęść Boże 81

DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Kopalnię można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 do 15.00.

UWAGA!!! W okresie letnim

-w okresie czerwiec, lipiec, sierpień: od poniedziałku do piątku  w godz. 10:00 do 16:00

- W okresie lipiec, sierpień: soboty i niedziele od 9:00 do 17:00

Koplania nieczynna: 1 stycznia, w Niedzielę Wielkanocną i święto Bożego Ciała, 1 i 11 listopada, od 24 do 26 grudnia, 31 grudnia.

Dodatkowo, na życzenie klienta, organizowane są spotkania ze "Skarbnikiem" - legendarnym duchem Kopalni oraz POKAZ PRACY GWARKÓW.

Trasa długości 1 700 m, w tym przepływ łodziami 270m.

Czas zwiedzania około 1,5 godziny.

Trasa oświetlona elektrycznie. Temperatura + 10°C. Wysoka wilgotność.

Trasa dostępna dla osób niepełnosprawnych [zaleca się wcześniejsze uzgodnienie tel.(32) 285 29 81].

Zwiedzanie trasy podziemnej wyłącznie z przewodnikiem.

Kopalnia jest nieczynna: 1 stycznia, Niedzielę Wielkanocną, Święto Bożego Ciała, 1 i 11 listopada, 24-26 grudnia, 31 grudnia.


Powrót do "Kopalnie"

Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.