Dzisiaj jest poniedziałek, 24.04.2017, godzina: 05:22,
Strona Główna Kontakt Mapa Strony

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do zwiedzania tajemniczych i osobliwych podziemi w Polsce.
Na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczną. Jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. Rodzi się specyficzna moda na zwiedzanie podziemi, które zawsze przyciągały ludzi swoją tajemniczością, niedostępnością, historią...

Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Stanowi ciekawy fragment najdłuższej w systemie tarnogórskich kopalń rud ołowiu i srebra sztolni "Głębokiej" kopalni "Fryderyk", wybudowanej w latach 1821-1834. Sztolnia ta odwadniała rejon górniczy Bobrowniki Śl. oraz rejon Suchej Góry. Spływającą wodę z wyrobisk górniczych w tych rejonach odprowadzała ona do rzeki Dramy. Cała sztolnia drążona jest w skale dolomitowej. W miejscach występowania iłów względnie kurzawki, gwarkowie wzmacniali ociosy i stropy obudową murowaną. Dla ruchu turystycznego udostępniono w 1957 roku 600 metrowy odcinek sztolni na głębokości 20-30 m pod ziemią pomiędzy szybami "Ewa" i "Sylwester". Zwiedzanie odbywa się po zejściu krętymi schodami szybem "Ewa" lub "Sylwester" (ruch wahadłowy) skąd rozpoczyna się przepływ zestawem łodzi. Sztolnia "Czarnego Pstrąga", obok Zabytkowej Kopalni Srebra, jest częścią rozległego, zabytkowego kompleksu obiektu: TARNOGÓRSKIE KOPALNIE KRUSZCÓW.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

42-600 Tarnowskie Góry, ul. Gliwicka 2

tel./fax. +48 32 285 49 96

e-mail: smzt@kopalniasrebra.pl

www.kopalniasrebra.pl

POŁOŻENIE, DOJAZD

Obiekt znajduje się w Tarnowskich Górach w Parku Repeckim (płd. - zach. część miasta).

DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Sztolnia czynna cały rok w godz. od 8:00 do zmroku - dla wycieczek z rezerwacją.

UWAGA!!! W okresie letnim - czerwiec, lipiec, sierpień - trasa czynna codziennie w godz. od 10.00 do 17.00.

Temperatura w Sztolni ok. + 10° C.

Dojście z parkingu ok. 700 metrów.

Grupy zorganizowane: zamówienie w SMZT BORT telefonicznie, a następnie zamówienie pisemnie, - turyści indywidualni: dołączani są do grup w miarę wolnych miejsc w łodziach.

Natomiast w miesiącach XI, XII, I, II, III w soboty i niedziele - od 11.00 do 15.00. W miesiącach IV, V , IX, X w soboty i niedziele - od 10.00 do 16.00.

Zwiedzanie podziemnej trasy wyłącznie z przewodnikiem.

Sztolnia jest nieczynna: 1 stycznia, Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada, 24-26 i 31 grudnia.


Powrót do "Kopalnie"

Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski, wyraża zgodę na udostępnienie materiałów publikowanych na stronie www.podziemia.pl w celach dydaktycznych, edukacyjnych i promujących Podziemne Trasy Turystyczne w całości lub wybranych fragmentach do innych stron internetowych lub do druku. Warunkiem koniecznym jest podanie autora artykułu, fotografii oraz adresu linku prowadzącego do strony www.podziemia.pl.